UNDER 19: ROMÂNIA A ÎNVINS INSULELE FEROE CU 2-0

Echipa de fotbal a României Under-19 a învins, joi, la Oradea, cu scorul de 2-0 (1-0), reprezentativa similară a Insulelor Feroe, în prima etapă a grupei a 11-a de calificare la Turneului de Elită al Campionatului European din 2016. Golurile tricolorilor au fost marcate de Alexandru Stoica (min 41) și Patrick Petre (min 82). Selecționerul Andrei Spier a folosit următoarea echipă: Tordai - Pham, Dudea, R. Popa, Panait - Chivari, Cojocaru - Stoica (Ene, 79), Cicâldău, Vîlceanu (P. Petre, 69) - Bota (D. Popa. 60). Partida a fost condusă la centru de Peter Kralovic (Slovacia), ajutat la linii de Miroslav Benko (Slovacia) și Amihay Yeshoua Mozer (Israel), rezervă fiind Murat Ilgaz (Turcia). În primul meci al turneului contând pentru calificarea la Turul de Elită al EURO U19 din Germania, Elveția a învins Andorra cu 1-0, prin golul reușit de Alpsoy, în minutul 3. Andorra a ratat un penalty prin Nazzaro în minutul 26, iar elvețienii au evoluat în zece din minutul 70, după eliminarea lui Alessandrini, pentru cumul de cartonașe galbene. Etapa a doua programează, sâmbătă, următoarele meciuri: Insulele Feroe - Elveția (ora 11.00) și România - Andorra (ora 15.00).