ITALIA - ROMÂNIA 2-2 ÎNTR-UN MECI AMICAL

Reprezentativa României a remizat în faţa selecţionatei Italiei într-un joc de pregătire disputat la Bologna, scor 2-2. Naţionala noastră a condus la pauză cu 1-0 prin golul lui Bogdan Stancu (8). Florin Andone a egalat la 2 în minutul 88, după ce italienii au punctat prin Marchisio (55 - pen.) şi Gabbiadini (65). Echipa României: Tătăruşanu - Săpunaru, Chiricheş, Grigore, Raţ (83 Filip) - Pintilii (68 Prepeliţă), Hoban - Torje (69 Andone), Budescu (46 Maxim), Stancu (85 Ivan) - Keşeru (46 Sânmărtean). Partida de marţi seară, de pe stadionul Renato Dall'Ara, a fost a 17-a confruntare din istorie dintre cele două naţionale. Până în prezent, „tricolorii" s-au impus doar de două ori, alte patru jocuri s-au încheiat la egalitate, în timp ce italienii au câştigat zece dueluri. Golaverajul este 26-12 în favoarea squadrei azzurra. Din cele două succese ale României, cel obţinut în aprilie 1983, în campania de calificare pentru EURO 1984, scor 1-0, este unul intrat în istorie. A fost singura victorie oficială în faţa unei campioane mondiale „en titre!", datorită golului înscris de Bölöni.