SCMU Craiova - BC Mureş 82-90

BC Mureş continuă seria bună din Liga Naţională la baschet masculin. „Tigrii" au câştigat la Craiova şi au ajuns la patru victorii în ultimele cinci runde. Un meci echilibrat în primele trei sferturi, între SCMU Craiova şi BC Mureş, în epilogul etapei a noua din Liga Naţională. A fost 42-42 în pauza mare şi niciuna dintre echipe nu a reuşit să se desprindă până în minutul 30, când scorul era 61-61. Startul sfertului patru a fost însă incredibil - gazdele nu au marcat deloc timp de cinci minute, iar mureşenii au reuşit o serie de 14 puncte. SCMU Craiova nu a mai izbutit revenirea pe final: s-a terminat 90-82 (21-22, 21-20, 19-19, 29-21) pentru BC Mureş, care a urcat în prima jumătate a clasamentului. BC Mureş: Martinic 20 (4x3), Gajovic 20 (2x3), Barro 13, Ivanovic 13 (3x3), Polyák 7 (2x3), Jurevicus 6, Kemp 5 (1x3), Frasenyuk 4, Lázár 2. Următoarea partidă BC Mureş o va disputa pe teren propriu, împotriva lui Phoenix Galaţi, sâmbătă 28 noiembrie. Alte rezultate ale etapei a 9-a, LNBM: Phoenix Galaţi - U BT Cluj 85-79, Gaz Metan - CSU Atlassib Sibiu 74-84, BC Timişoara - Energia Tg. Jiu 70-84, Steaua CSM - BCMU Piteşti 78-65 şi Dinamo - CSM CSU Oradea 75-93.