Înfrângere, după un joc slab

ASA Târgu-Mureș a trecut pe lângă șansa de a-și consolida poziția de play-off pentru finalul de an, pierzând la Timișoara, după un meci slab, cu puține ocazii de gol. ACS Poli s-a impus cu 2-0 (1-0), după golurile reușite Luchin (45) și Rufino (86). Formația pregătită de Cristiano Bergodi a ratat cele mai mari ocazii ale primei reprize, în același minut, 27. Mai întâi, Mureșan nu l-a putut învinge pe portarul advers cu un șut din 6 metri, lateral dreapta. La cornerul care a urmat, Ramiro Costa se înalță în mijlocul careului, dar lovitura sa de cap este scoasă în extremis de Kirschstein, peste poartă. La al doilea corner, Balic trimite și el spre poartă, dar se lovește puternic la cap, fiind schimbat peste câteva minute și transportat la spital pentru investigații. La ultima fază a primei reprize, gazdele deschid scorul. O lovitură liberă, lateral dreapta, foarte ușor acordată de asistent, centrare în 6 metri și Luchin reia, nemarcat, peste Stăncioiu. ACS Poli intră, nemeritat, în avantaj la cabine, dar fotbalul se joacă pe goluri. În repriza secundă, roș-albaștrii au forțat egalarea, dar fără succes, lipsind ocaziile clare de gol. Mai mult, gazdele au avut șansele mai importante, reușind până la urmă să-și asigure victoria, spre finalul partidei, după un contraatac. ACS Poli - ASA 2-0 și greul de abia acum începe. Pentru formația noastră au evoluat în acest meci: Stăncioiu - Golanski, Balaur, I. Gonzalez, Balic (34-Velayos) - Mureșan, Gorobsov (75-Voiculeț) - Hanca (45-L. Pedro), Brandan, Jazvic - R. Costa. Miercuri, de la ora 20.30, pe Cluj Arena, ASA va întâlni pe Steaua București. Până atunci, roș-albaștrii rămân pe locul 6, cu 27 de puncte. Alte rezultate consemnate în etapa a 19-a: Pandurii Tg Jiu - Concordia Chiajna 2-0, Petrolul - CFR Cluj 1-0,Viitorul - CSU Craiova 4-0, CSMS Iași - FC Botoșani 1-0, Steaua - Astra Giurgiu 0-1. Partida FC Voluntari - Dinamo s-a disputat luni.