GRECIA - ROMÂNIA 1-3, ÎN PRELIMINARIILE EURO 2017

Reprezentativa feminină a României a învins cu 3-1, pe stadionul FK Katerini, selecționata Greciei, într-un meci din preliminariile EURO 2017. România a deschis scorul rapid, prin Laura Rus în minutul 9 și a majorat diferența de pe tabelă în primul minut de prelungire al primei părți. După ce Sarri a înscris pentru gazde în minutul 65, Florentina Olar, căpitanul „tricolorelor", care a bifat a 135-a selecție în tricoul naționalei, a închis tabela în minutul 90+1. Echipa României: Părăluță - Corduneanu, Corina Olar, Ficzay, Olivia Oprea - Bortan, Florentina Olar-cpt. - Rus (83 Bâtea), Vătafu, Voicu (68 Giurgiu) - Ciolacu (59 Lunca). Antrenor: Mirel Albon. Rezerve neutilizate: Roxana Oprea - Havriștiuc, Gorea, Roca. Următoarele partide ale „tricolorelor" sunt programate astfel:

ROMÂNIA - Franța (8 aprilie 2016), Albania - ROMÂNIA (2 iunie 2016), ROMÂNIA - Ucraina (15 septembrie 2016), ROMÂNIA - Grecia (20 septembrie 2016). După 4 meciuri disputate, selecționata României ocupă locul 2 în clasamentul grupei a 3-a, cu 7 puncte. Pe locul 1 se situează Franța cu 9 puncte din 3 jocuri, iar locul 3 este ocupat de Grecia cu 3 puncte din 2 meciuri jucate.