BC Mureș - U-BT Cluj 66-65. Coș învingător în ultima secundă!

BC Mureș a încheiat cu o victorie turul Ligii Naționale, grație unui coș de 3 puncte reușit de Goran Martinic în ultima secundă a meciului cu U Cluj, pe care l-a câștigat cu 66-65. Baschetbaliștii lui Audrius Prakuraitis au ajuns la a 4-a victorie consecutivă în Liga Națională, odată cu succesul împotriva uneia dintre candidatele la titlu. Mureșenii au început în forță, dar oaspeții au ținut aproape și au încheiat primul sfert la doar un punct în urma adversarilor, 15-16. Gazdele au controlat și actul secund, iar la pauză conduceau cu 34-29. Clujenii au reușit o revenire spectaculoasă în sfertul 4. Kyndall Dykes i-a adus în avantaj pe „studenți", 63-62, dar Martinic a stabilit scorul final și le-a adus victoria gazdelor cu o aruncare de 3 puncte reușită în ultima secundă de joc. „Mulțumesc lui Dumnezeu pentru această aruncare. A fost o inspirație pe moment, chiar dacă știam că poate o să-mi vină rândul", a declarat Goran Martinic, eroul acestei seri. S-a terminat 66-65 pentru BC Mureș, care încheie pe podium turul campionatului. BC Mureș: Mohammed 17, Martinic 16 (4x3), Barro 9, Fraseniuk 7 (1x3), Jurevicus 7, Lazar 6, Gajovic 4 au mai jucat Polyak, Ivanovic.