ASA Tg.-Mureș - CSMS Iași 1-1. Super golul lui Balaur i-a adus un punct vicecampioanei

ASA n-a onorat cu o victorie revenirea la Târgu-Mureș, după două etape de exil la Cluj. CSMS Iași a fost aproape să dea lovitura încă din start, la voleul lui Golubovic. Bole a nimerit apoi doar plasa laterală din unghi. Golul a venit pe final de repriză - Golubovic a marcat la ultima fază a primei părți. Repriza secundă a însemnat o luptă continuă pentru egalare, Gabi Mureșan ratând o mare ocazie, șutul său trecând pe lângă poartă. Cu o defensivă masată în preajma careului, jucătorii pregătiți de Cristiano Bergodi au trecut peste faza de construcție și au preferat mingile lungi către Costa, Axente și apoi Manolov. În cele din urmă, golul mureșenilor a venit cu 3 minute înainte de final. După o respingere a ieșenilor, mingea ajunge la Ionuț Balaur care șutează de la aproximativ 22 de metri, mingea lovește bara din dreapta porții lui Grahovac și intră în plasă. Stăncioiu a salvat un punct pentru ASA în prelungiri și duelul celor doi antrenori italieni din Liga 1 Orange s-a terminat 1-1. În urma acestui rezultat, ASA își păstrează locul 6, cu 32 de puncte, la 3 lungimi de CSMS Iași. Pentru ASA Târgu-Mureș au evoluat: Stăncioiu - Velayos, I. Gonzalez, Balaur, Brandan - Jazvic, Mureșan, Gorobsov, Dedov (46-Romario) - Axente (58-Manolov), R. Costa. În ultima etapă din acest an, roș-albaștrii vor juca la Ploiești, cu Petrolul. Până atunci, astăzi, de la ora 18.00, ASA întâlnește, la Timișoara, pe ACS Poli, în sferturile Cupei României Timișoreana. Alte rezultate consemnate în etapa a 22-a din Liga 1 Orange la fotbal: Concordia Chiajna - ACS Poli Timișoara 2-2, Astra Giurgiu - Petrolul Ploiești 3-1, Dinamo București - Pandurii Tg Jiu 2-1, CS Universitatea Craiova - FC Voluntari 1-2, FC Botoșani - CFR Cluj 2-1. Partida FC Viitorul - Steaua București s-a diputat luni seara (după închiderea ediției).