BC Mureș la a cincea victorie consecutivă

Echipa BC Mureș a câștigat în prima etapă a returului din LNBM, în deplasarea de la Gaz Metan Mediaș. „Tigrilor" le-a fost suficient un singur sfert, cel de-al treilea, pentru a se impune. Gaz Metan Mediaș - BC Mureș 81-90 (22-17, 24-20, 12-31, 23-22). Cel mai bun marcator al meciului a fost Goran Martinic cu 26 de puncte. Astfel, formația BC Mureș obține a cincea victorie consecutivă în LNBM. BC Mureș: Martinic 26 (3x3), Barro 16, Mohammed 14 (1x3) 6 rec + 4 assist, Ivanovic 13 (2x3), Lázár 9, Polyák 7, Gajovic 5, au mai jucat Frasenyuk, Jurevicus și Barabási. Gaz Metan: Navickas 20 (4x3), Pustahvar 18 (4x3), Peciukas 11 (1x3), Nikolic 11 (2x3), Grabauskas 10, Solopa 7 (1x3), Tishchenko 4. În următoarea etapă, miercuri, 16 decembrie, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș, echipa BC Mureș va întâlni CS Dinamo București. Cu ocazia partidei de miercuri, de la ora 19.00, împotriva echipei Dinamo, va fi organizată o nouă tombolă cu premii atractive: mai multe postere cu jucătorii echipei noastre, fulare și o minge semnată de toți jucătorii echipei. Banii proveniți din această tombolă vor fi direcționați și de data aceasta către Asociația Sfânta Elisabeta, care are sub tutelă aproximativ 40 de copii orfani în casele tip familiale. Tichetul de tombolă se poate procura contra sumei de doar 2 lei, și sunt iarăși doar 500 de bucăți. Tichetele vor fi puse la dispoziție înaintea partidei, dar și în timpul meciului și în pauza mare. Tragerea la sorți se va desfășura în pauza dintre sfertul 3 și 4!