ASA Târgu-Mureș în careul de ași!

Marți, 15 decembrie, competiția Cupei României Timișoreana a propus două partide de infarct. ASA Târgu-Mureș s-a calificat în detrimentul lui ACS Poli Timișoara după penalty-uri, în timp ce Dinamo a trecut de liderul Ligii 1, Astra Giurgiu, scor 2-1. Formația ASA Târgu-Mureș s-a calificat în semifinalele Cupei României Timișoreana, după victoria la loviturile de departajare, în fața formației ACS Poli Timișoara. După 90 de minute de joc, scorul a fost 1-1, golurile fiind înscrise de Elek, în minutul 24 și Sașa Balic, în minutul 80, rezultat păstrat și după 120 de minute. Au urmat 7 serii de lovituri de la 11 metri, singurul care a ratat fiind timișoreanul Artean, chiar ultima execuție. Pentru ASA au transformat loviturile de departajare: I. Gonzalez, Gorobsov, Velayos, Borza, Romario, Balic și Manolov. Nu au fost singurele momente tensionate de pe stadionul Dan Păltinișanu. În minutul 35, Stăncioiu a apărat penalty-ul executat de Hernandez, dupăun henț în careu comis de Velayos. În primul minut al prelungirilor, din timpul regulamentar, Brandan a fost eliminat de pe teren, dupăce a primit cel de-al doilea cartonaș galben. Fără 7 jucători, toți accidentați (Balaur, Bejan, Mureșan, L. Pedro, Jazvic, N'doye și Voiculeț), Cristiano Bergodi a fos nevoit să improvizeze în 11-le de start, în special în zona centrală a apărării, cu Balic în postură de fundaș central, ultima dată când acesta a evoluat în această poziție fiind returul cu St. Etienne, din Europa League. Chiar și așa, prima ocazie importantă aparține formației noastre, excelenta centrare trimisă de Brandan, fiind reluată pe lângă poartă de Costa. În minutul 24, Axente pierde o minge în jumătatea adversăși, din 3 pase, Elek ajunge singur cu Stăncioiu și înscrie cu unșut la colțul lung: 1-0. Greșelile în lanț continuăși, în minutul 35, tot de la o minge pierdută de Axente, gazdele ajung în careul nostru, iar centralul dictează penalty la un henț comis de Velayos. Execută Hernandez, iar Stăncioiu scoate excelent, păstrând diferența de un gol. Partea a doua debutează cu bara lui Axente, din minutul 47. Au urmat și alte oportunități ratate de Gorobsov, Gonzalez și Costa. Până la urmă, presiunea din ultimele 20 de minute se concretizeazăși pe tabelă. Brandan centrează în mijlocul careului, de unde Balic înscrie cu o lovitură de cap. Roș-albaștrii au dat impresia că, dupăun joc în care nu au excelat, puteau obține calificarea pe finalul timpului regulamentar. Brandan primește însă cel de-al doilea cartonaș galben și este eliminat, lucru care îi face pe timișoreni să iasă din corzi. În prima repriză a prelungirilor, Stăncioiu a avut două intervenții excelente la reluările adversarilor, păstrând scorul egal. Pe final, ambele echipe erau terminate din punct de vedere fizic, Costa și Golanski acuzând accidentări, ultimul fiind și înlocuit cu 5 minute înainte de final. Cristiano Bergodi i-a folosit în acest meci pe: Stăncioiu - Golanski (115-Candrea), I. Gonzalez, Balic, Velayos - Hanca (72-Borza), Gorobsov, Brandan, Romario - Axente (61-Manolov), R. Costa. Miercuri s-a jucat CSMS Iași - CFR Cluj, în timp ce astăzi Viitorul va întâlni din nou Steaua.