România - Danemarca 31-30! Suntem în semifinale la CM, cu un gol în ultima secundă din prelungiri

Reprezentativa feminină de handbal a României s-a calificat miercuri seara în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin după o victorie senzaţională, 31-30, în faţa reprezentantelor gazdelor, Danemarca, victorie obţinută după două reprize de prelungiri! În semifinale România va întâlni Norvegia. Ada Nechita a marcat golul calificării în ultima secundă a prelungirilor, după o acţiune de atac colectivă de geniu, cu o pasă minunată a Elizei Bucheschi. Elevele selecţionerului Tomas Ryde au condus aproape permanent, danezele fiind la conducere o singură dată, 28-27, abia în prelungiri. A fost 27-27 după primele 60 de minute, cu Cristina Neagu ratând o lovitură de la 7 metri când cronometrul arăta minutul 60:00, un gol însemnând atunci calificarea fără prelungiri. Meciul de la Herning a fost unul în care tricolorele au controlat în permanenţă disputa, Cristina Neagu, desemnată la final cea mai bună jucătoare, înscriind 15 goluri. În poartă, Paula Ungureanu a făcut şi ea minuni, cu intervenţii de excepţie în momente cheie. A fost o seară de neuitat, cu un succes unic în ultima vreme pentru sportul românesc. O seară în care dincolo de rezultat, fetele noastre au arătat şi o forţă morală uriaşă, făcând faţă presiunii a 12.000 de suporteri danezi care şi-au încurajat permanent favoritele, în sala de la Herning. Aurelia Brădeanu, 5 goluri, Oana Manea 3, Ada Nechita 3, Eliza Bucheschi 3, Valentina Ardean-Elisei 2, au fost celelalte marcatoare ale României. Urmează acum semifinala cu Norvegia, vineri, 18 decembrie, la ora 21:45, tot la Herning. Norvegia e campioană olimpică şi europeană şi în grupe a învins România cu 26-22. În sferturi, Norvegia a învins Muntenegru cu 26-25.