„Tigrii", la a şasea victorie consecutivă

BC Mureş a învins miercuri pe teren propriu cu scorul de 80-72 (20-19,18-23,14-19, 28-11) pe Dinamo Bucureşti, într-un meci din etapa a XIII-a a LNMB. Timp de 35 de minute echipa BC Mureş nu a găsit remediu la jocul bucureştenilor, apoi în câteva minute s-a schimbat totul. BC Mureş a început cât se poate mai bine partida, doar ratările lui Ivanovic şi Martinic au împiedicat să conducă cu 8 sau 9 la 0, după aproape 3 minute, însă şi aşa, a menţinut un avantaj constant până spre finalul sfertului, când Dinamo a egalat. Totuşi după tripla lui Mohammed, BC Mureş a rămas în avantaj, deoarece oaspeţii au replicat doar prin două libere ale lui Balaban - fostul „tigru" a şi rămas cu aceste două puncte până la final. În sfertul secund oaspeţii au trecut foarte repede la conducere şi au reuşit să-şi creeze un avantaj de 10 puncte (28-38) exact la mijlocul sfertului. „Tigrii" au ratat foarte mult, iar oaspeţii au profitat. Tonusul revenirii a venit tot de la Mohammed cu o nouă reuşită de la distanţă, astfel BC Mureş s-a apropiat la doar 4 puncte. Publicul a aşteptat revenirea în sfertul trei, şi au avut un joc excelent, asemănător celui de la Mediaş, dar aceasta a ţinut doar câteva secunde. Degringolada din jocul „tigrilor" a continuat până aproape de finalul partidei. La finalul sfertului trei - Martinic, Gajovic 3p şi Mohammed - a apropiat formaţia BC Mureş sub 10 puncte, dar foarte mulţi suporteri au pierdut speranţa în victorie, dar cei aproape 2.000 de suporteri au început să împingă echipa din spate, echipă care, după câte o reuşită ale lui Mohammed şi Plolyák, s-a apropiat la doar o posesie. Antrenorul oaspeţilor - Alexandar Todorov - a vrut să întrerupă elanul mureşenilor chiar cu două time-out-uri în două minute, dar ultimul sfert magic al „tigrilor" a continuat până la un parţial de 19-0! BC Mureş a obţinut în final o victorie în extremis, cu o atmosferă extraordinară! BC Mureş: Mohammed 30 (2x3), Martinic 12, Ivanovic 10, Gajovic 9 (1x3), Polyák 8 (2x3), Barro 4, Lázár 3 p + 8 rec + 3 blocks, Jurevicus 2, Frasenyuk 2. În următoarea etapă, BC Mureş va juca sâmbătă, 19 decembrie, în deplasare, în compania formaţiei CSM Oradea.