Seria victoriilor, stopată de „roş-albaştrii". CM U Oradea - BC Mureş 78-77

CSM CSU Oradea a întrerupt seria victoriilor pentru BC Mureş. Roş-albaştrii au depăşit BC Mureş, scor 78-77, într-un meci găzduit la Arena Antonio Alexe şi contând pentru etapa a 14-a din sezonul regulat din LNBM. Formaţia BC Mureş a început partida excelent, cu un parţial de 12-0. CSM-ul a revenit relativ rapid în joc şi la încheierea primei secvenţe era condusă cu un punct după ce în prealabil reuşise chiar să preia iniţiativa pe tabela de marcaj. Sfertul al 2-lea a fost cel mai sărac în realizări pe tabela de marcaj. Ambele echipe s-au încurcat reciproc, defensivele colective fiind extrem de eficiente în pofida numărului mare de recuperări ofensive, adică de posesii suplimentare. La pauză, BC Mureş conducea cu scorul de 35-33. Secvenţa a 3-a a scos la rampă o ofensivă deosebit de productivă pentru CSM. Oradea a înscris 27 puncte şi a reuşit să preia conducerea, respectiv să se desprindă la un maxim de nouă lungimi. Totuşi, la intrarea în sfertul decisiv avantajul a fost de doar cinci puncte. Debutul secvenţei decisive a consemnat un parţial de 10-0 pentru BC Mureş. Orădenii au revenit în joc şi stabilit scorul final, CSM Oradea - BC Mureş 78-77 (19-20, 14-15, 27-20, 18-22). „Tigrii" au terminat cu 100% la linia de pedeapsă şi au avut 13-10 la recuperări ofensive şi 36-35 la general. De asemenea, mureşenii au avut avantaj la posesii pierdute (11-14) şi intercepţii (7-4). BC Mureş: Mohammed - 20p (2x3), Martinic - 13 (3x5), Jurevicus - 10 (2x3), Gajovic - 9 (1x3), Ivanovic - 8 (2x3), Lázár - 6, Barro - 6, Frasenyuk - 3 (1x3), Polyák - 2. La finalul meciului dintre CSM CSU Oradea şi BC Mureş, antrenorii celor două echipe au participat la conferinţa de presă în cadrul căreia Audrius Prakuraitis şi Cristian Achim şi-au exprimat opiniile cu privire la modul în care s-a desfăşurat confruntarea. În următorul joc echipa BC Mureş va întâlni miercuri, 23 decembrie, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureş, formaţia CSU Atlassib Sibiu, meci contând pentru etapa a 15-a din LNBM.