ASA la final de... 2015!

Ne luăm la revedere de la anul 2015. Din punct de vedere al performanțelor sportive putem spune, fără greșeală, că a fost un an excelent pentru ASA Târgu-Mureș. Vicecampioană a României, câștigătoare a Supercupei României, participantă în Europa League, calificată în semifinalele Cupei României Timișoreana și pe loc de de play-off. Rămânem însă cu tristețea pierderii titlului în ultima etapă a sezonului trecut, după un retur senzațional. Chiar și așa, performanțele obținute rămân în istoria clubului și reflectă pe deplin munca celor din cadrul clubului, a antrenorilor și jucătorilor. Sunt victoriile și performanțele suporterilor, ale celor care săptămână de săptămână se bucură sau se întristează la meciurile echipei roș-albastre. E momentul acum să facem o scurtă trecere în revistă a primei părți a sezonului 2015-2016. ASA Târgu-Mureș ocupă după 23 de etape, locul 6, ultimul calificant în play-off, cu 35 de puncte, din 8 victorii, 11 rezultate de egalitate și doar 4 înfrângeri. De departe campioana egalurilor, ASA este și singura echipă neînvinsă pe teren propriu, în cele 11 partide disputate. Dacă pe Trans-Sil (...și Cluj Arena) avem 3 victorii și 8 egaluri, de pe terenuri străine am venit cu 18 puncte (5 victorii, 3 egaluri și 4 înfrângeri). Victoriile au fost obținute la Giurgiu (5-1), Iași (1-0), Chiajna (2-1), Voluntari (2-0) și Petrolul (1-0). ASA a înscris 26 de goluri și a primit doar 19, având cea mai bună apărare din Liga 1 Orange. Golgheterul echipei este Filip Jazvic, cu 5 goluri, urmat de Ramiro Costa, cu 4 goluri, Ionuț Balaur, Pablo Brandan și Mircea Axente, toți cu câte 3 goluri, Gabi Mureșan și Ousmane Ndoye, cu câte 2, Miroslav Manolov, Louis Pedro, Nicolas Gorobsov și Ivan Gonzalez, toți cu câte o reușită. Ca și interval al golurilor marcate, cele mai multe (7) au fost reușite între minutele 1-15, iar câte 6 între minutele 45-60 și 75-90. Între minutele 60-75, roș-albaștrii au punctat cel mai puțin, un singur gol marcat. Din nefericire și la capitolul autogoluri stăm destul de bine. 3 "reușite" în poarta lui Stăncioiu: Velayos în meciul cu Astra de acasă, Costa în partida de la Craiova și Balaur, pe Cluj Arena, cu Viitorul. Iar dacă notăm și autogolul lui Balaur din meciul de Cupa Ligii cu Chiajna, ajungem la un total de...4. Că așa e în fotbal, golul contează. ASA a beneficiat de 3 lovituri de la 11 metri, 2 înscrise (Brandan și Axente) și una ratată (Mureșan, în jocul cu Petrolul, din tur). Împotriva noastră a fost dictată o singură lovitură de penalitate. La capitolul avertismente, cele mai multe cartonașe galbene au fost primite de Balic (10), Mureșan (8)  și Ivan Gonzalez (7). Avem și 4 cartonașe roșii: Bejan (2), L. Pedro și Golanski. Pe lângă cele 23 de partide din Liga 1 Orange, ASA a mai disputat alte 7 jocuri oficiale. Sezonul a debutat cu superba victorie din Supercupa României, 1-0 cu Steaua, gol Axente. A urmat dubla cu St. Etienne, din Europa League (0-3 la Tîrgu-Mureș și 2-1 în Franța, goluri L. Pedro și I. Gonzalez). În Cupa Ligii Adeplast, ASA a disputat un singur meci, 0-1 în fața celor de la Concordia Chiajna, fiind eliminată în sferturi. În schimb, în Cupa României Timișoreana, ASA s-a calificat în semifinale, după 3 victorii: 4-1 cu Bucovina Pojorîta (Manolov-2, Mureșan și Axente), 1-0 cu SC Bacău (Gorobsov penalty) și 8-7, după penalty-uri cu ACS Poli Timișoara, 1-1 după 90 de minute, gol Balic. De menționat că, toate jocurile din Cupă s-au disputat în deplasare. Mai mult, la un calcul simplu, din cele 30 de jocuri oficiale, doar 10 s-au disputat pe Trans-Sil, restul de 20 pe terenurile adversarelor, pe teren neutru (Supercupa) sau cele două etape de exil, de pe Cluj Arena. Nu putem omite capitolul băncii tehnice. Dan Petrescu a fost antrenor principal la meciul din Supercupă, a urmat Vasile Miriuță între etapele 1-11 și jocurile din Europa League, Cristiano Bergodi, etapele 12-22 și jocurile din optimile și sferturile Cupei României și sferturile Cupei Ligii și Fekete Carol, care a asigurat interimatul la jocul din 16-imile Cupei și în etapa a XXIII-a, de la Ploiești. Ultimul are procentaj de 100%. Pe scurt, prima parte a sezonului 2015-2016. Urmează, în februarie, 3 runde decisive pentru calificarea în play-off. Iar de acolo, orice este posibil ! Sărbători fericite, un 2016 doar cu rea-lizări și să strigăm împreună....Hai ASA ! Hai Târgu-Mureș!