SCM U Craiova - BC Mureş 94-76

BC Mureş s-a calificat cu emoţii în semifinalele Cupei României la baschet masculin, joi, dupăce a fost învinsă în deplasare de SCM U Craiova cu scorul de 94-76 (19-18, 24-21, 27-9, 24-28), în returul sferturilor de finală ale competiţiei. Mureşenii, care câştigaseră în primul meci la o diferenţă de 19 puncte, 89-70, au obţinut prezenţa la turneul Final Four pentru un singur punct. Formaţia din Bănie, la care a jucat şi americanul Darius Hagrove, venit de la U BT Cluj-Napoca, a făcut un meci formidabil şi a ratat în ultimul minut de joc aruncări libere prin Popescu şi Johnson, precum şi aruncări prin Johnson şi Burlacu la ultima fază a partidei. Gazdele s-au desprins decisiv pe tabela de marcaj în sfertul al treilea, iar cu zece minute înainte de final aveau un avantaj de 22 de puncte, 70-48. BC Mureş a recuperat din diferenţăşi s-a apropiat la 12 puncte, cu 4 minute şi 41 de secunde rămase de joc (77-65), după care ultimul asalt al echipei antrenate de Oliver Popovic s-a soldat cu ratarea calificării la mustaţă. Alhajji Mohammed a fost MVP-ul mureşenilor, cu 19 p, 4 rec, 3 pd. Cătălin Burlacu a fost cel mai bun om al gazdelor, cu 25 puncte, 2 recuperări, 4 pase decisive. BC Mureş: Mohammed 19 (3x3), Martinic 12 (2x3), Lázár 10 p + 9 rec, Barro 10 (1x3), Polyák 8 (2x3), Fraseniuk 8 (2x3), Gajovic 4, Ivanovic 3 (1x3), Jurevicus 2. La turneul Final Four al competiţiei s-au calificat până acum BC Mureş, CSM CSU Oradea şi Universitatea BT Cluj-Napoca. Ultima echipăva fi aflată pe 15 februarie, când Dinamo Bucureşti va primi vizita Energiei Tg. Jiu. Dinamo s-a impus în primul

meci cu 78-72.