Victorie cu Sepahan. Mutu, absent şi la al doilea amical al vicecampioanei!

După ce a pierdut primul amical disputat în Antalya, 0-1 cu Zira FK, din Azerbaidjan, ASA Târgu-Mureş s-a impus cu 3-2 (3-2) în al doilea amical din Antalya, în compania formaţiei Sepahan, campioana en-titre din Iran. Toate golurile au fost înscrise în prima repriză, pentru roş-albaştrii punctând Brandan (min. 19), din penalty, Jazvic (min. 31) şi Ţucudean (min. 40). Sepahan a deschis scorul prin Luciano Pereira, în minutul 3, iar Khalatbari a stabilit scorul final, în ultimul minut al primei reprize. Meciul, disputat pe terenul central, din complexul Mardan, a început practic de la 0-1, Sepahan deschizând scorul la prima acţiune importantă a jocului, după o pasă greşită trimisă de I. Gonzalez. Egalarea vine în minutul 19. L. Buş pătrunde pe stânga, îl driblează pe un fundaş advers, iar acesta, în alunecare, atinge mingea cu mâna. Lovitura de penalitate este transformată de Brandan. Ţucudean are şansa golului, peste câteva minute. Excelent angajat în mijlocul careului trimite peste poarta adversă. Golul vine în minutul 31. Brandan trimite o pasă de peste 30 de metri, peste apărarea adversă, Jazvic preia şi înscrie cu un lob de efect peste portar. ASA face 3-1, cu 5 minute înainte de finalul reprizei. Contraatac în 2, L. Buş - Ţucudean, vârful de atac reuşind să înscrie cu un şut la colţul scurt, după ce a trecut frumos de un apărător. În ultimul minut al primei părţi, Sepahan reduce din handicap, tot în urma unei neatenţii în zona centrală a apărării noastre. În partea a doua a meciului, ocaziile clare au lipsit, formaţia noastră stând foarte bine în teren, oportunităţile iranienilor rezumându-se la şuturi de la distanţă. De partea cealaltă, Borza, R. Costa, L. Pedro şi Ciolacu putea mări diferenţa de scor, dar şuturile au ocolit poarta adversă sau au fost blocate de fundaşi. Rezultat final, ASA - Sepahan 3-2, după un meci foarte bun. Antrenorul Petre Grigoraş a folosit şi în acest meci două formaţii, schimbările fiind efectuate la pauză. În prima repriză au evoluat: STĂNCIOIU - VELAYOS, I. GONZALEZ, BALIC, BRANDAN - GOROBSOV, VOICULEŢ - JAZVIC, ROMARIO, L. BUŞ - ŢUCUDEAN. În partea a doua au intrat în teren: FEJER - BĂCILĂ, G. MATEI, CANDREA, BORZA - L. PEDRO, DEDOV, FEKETICS - CIOLACU, R. COSTA, AXENTE. Nu au fost folosiţi: Mureşan, M. Constantin (ambii uşor accidentaţi), Balaur (răcit), Mutu, Ndoye, Viciu, Păcurar şi Diaby. Următorul meci amical este programat miercuri, 27 ianuarie, în compania formaţiei poloneze Pogon Szczecin.