City'us a câştigat prima partidă oficială din 2016

În primul meci oficial al anului, City'us Târgu-Mureş s-a impus cu 4-1 (2-0), la Iaşi, în faţa celor de la CSMS. Aşa cum era de aşteptat, a fost o victorie muncită, ieşenii fiind o echipă greu de învins pe teren propriu. Golurile formaţiei noastre au fost înscrise de Fabio Aguiar (2), Csoma Alpar şi Paulo Ferreira. În prima parte, campioana şi-a făcut jocul mai uşor, prin reuşitele lui Aguiar şi Csoma Alpar, dar ieşenii au revenit pe tabelă la începutul reprizei secunde. Golurile aceluiaşi Aguiar şi P. Ferreira au stabilit învingătoarea, în urma unui meci frumos, cu destule ocazii de poartă. Antrenorii Lucian Nicuşan şi Cosmin Gherman au avut la dispoziţie un lot de 11 jucători.

City'us a început partida cu: Carlao - Răducu, Mimi Stoica, Ruxandari şi Csoma Alpar. Pe foaia de joc au mai fost: Cătinean - Fabio Aguiar, Paulo Ferreira, Cesar Ribeiro, Gherman şi juniorul Alex Pop. Covaci, Paulinho, Mario Duque şi Ţipău nu au făcut deplasarea, fiind accidentaţi. Csoma Alpar nu a mai putut fi folosit în repriza secundă, în urma uneilovituri primite în zona genunchiului. În urma acestui succes, City'us acumulează 31 de puncte, la 5 de liderul Informatica Timişoara.Iată şi celelalte rezultate ale etapei: Informatica Timişoara - Concordia Chiajna 5-1, FK Od. Secuiesc - Dunărea Călăraşi 5-3, Clujana Cluj-Napoca - Sepsi Sf. Gheorghe 1-4, United Galaţi - KSE Tg. Secuiesc 7-1. Partida dintre Galactic Focşani şi Autobergamo Deva nu s-a disputat. Pentru City'us urmează 2 săptămâni de pauză, jocurile de pe teren propriu cu Muncitorul Reşiţa şi Informatica Timişoara fiind amânate. Următoarea partidă a formaţiei noastre va fi la Galaţi.