BC Mureş preia şefia Ligii Naţionale masculine de baschet!

Cu cele trei puncte obţinute în urma restanţei cu Steaua CSM Eximbank, 94-97 după prelungiri, şi cu BCM Universitatea Piteşti, 85-73, BC Mureş a trecut în fruntea Ligii Naţionale de baschet masculin, având un meci în plus, fiind urmată la un singur punct de UBT Cluj-Napoca şi CSM CSU Oradea. Partida cu BCM Universitatea Piteşti s-a decis în mare parte, din nou, în sfertul trei. În primele zece minute, piteştenii au preluat iniţiativa la mijlocul sfertului şi pe fondul unor ezitări ai „tigrilor" şi graţie unei triple în ultima secundă, au reuşit să-şi creeze un avantaj de 6 puncte. În actul secund, echipa noastră a reuşit să se apropie la o singură posesie, şi 5 puncte ale lui Gajovic ne-au adus în avantaj, care a alternat până la pauza mare. Mohammed ne-a dus în cabine cu un singur punct avantaj după un coş în ultima secundă. Sfertul trei a debutat cu 5 puncte mari ale lui Fraseniuk, şi o apărare eficientă. Au urmat două coşuri ale lui Barro şi două libere ale lui Martinic şi diferenţa a crescut la 12 puncte după un run de 11-0. Piteştenii au reuşit să puncteze pentru prima oară exact la mijlocul sfertului, dar două triple ale lui Martinic ne-au distanţat la 15 puncte. Actul s-a terminat tot cu un „buzzer" semnat Mohammed! În ultimul act nu s-a marcat timp de două minute, Lázár punând punct „secetei" apoi tripla lui Fraseniuk şi coşul lui Gajovic au consemnat de două ori cea mai mare diferenţă dintre cele două echipe, 17 puncte. Diferenţa a mai scăzut până la finalul partidei, dar învingătoarea nu a fost în pericol. A fost o nouă victorie al echipei noastre, din care au lipsit Ivan Ivanovic şi Polyák László, ambii accidentaţi. BC Mureş - BCM U Piteşti 85-73 (19-25, 23-16, 23-12, 20-20). BC Mureş: Mohammed 20 (1x3) + 11 reb + 5 ass, Barro 18 + 8 reb, Martinic 16 (2x3), Gajovic 12, Fraseniuk 10 (2x3), Lázár 9 + 8 reb, a mai jucat Jurevicus.