O nouă victorie! BC Mureş - SCM U Craiova 88-79

În etapa a 20-a din cadrul LNBM, formaţia BC Mureş a învins, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureş, echipa SCM U Craiova cu scorul de 88-79. „Tigrii" au început partida în forţă, şi după primele 10 minute am avut un avantaj de 8 puncte. În actul secund în schimb oaspeţii au reuşit să revină pe tabelă, chiar dacă la începutul sfertului am avut şi 14 puncte în faţă. Craiova a egalat şi coşul lui Bureau i-a adus în avantaj, dar doar pentru câteva clipe, deoarece Fraseniuk a egalat, iar Martinic a reuşit 5 puncte consecutive, cu care am schimbat terenul. În actul al treilea BC Mureş a reuşit să menţină acest avantaj fragil aproape până la final, dar craiovenii au reuşit să revină din nou şi au preluat conducerea în pofida faptului că noul căpitan, Barro, s-a luptat ca un „tigru" cu Pantic sub ambele panouri. Ultimul sfert a început cu un dunk perfect al lui Mohammed, Gajovic a adăugat 2+1 dar nu ne-am putut îndepărta de craioveni. În minutul 32 a intrat în teren şi Barabási Csongor, cel care a avut sarcine defensive clare, de care s-a achitat cu brio. Mohammed a mai reuşit două triple la rând, Barro a mai împins mingea în coş şi am reuşit să punem 7 puncte în faţa Craiovei. De data acesta BC Mureş a reuşit să conserve acest avantaj şi datorită a două triple „surpriză" semnate de către Jurevicus şi Fraseniuk. În această partidă a debutat şi noul jucător al echipei, bielorusul Pustahvar, care în pofida faptului că este încă obosit după trasnfer, a reuşit să adune cele mai multe recuperări dintre jucătorii aflaţi pe teren, 8. BC Mureş - SCM U Craiova 88-79 (27-19, 19-22, 19-25, 23-13). „A fost un meci greu, împotriva unei echipe de top din Ligă. Craiova a venit să învingă, s-au luptat şi ei, dar ne-am bătut şi noi. Undeva a fost o revanşă pentru noi, după înfrângerea usturătoare din returul Cupei României, dar mai întâi nu am vrut să pierdem pe teren propriu, am vrut să apărăm «Jungla». Craiovenii s-au luptat tare, dar am fost capabili să răspundem cu aceeaşi monedă. În primele 20 de minute am jucat cam moale în apărare, planul nostru nu a funcţionat fiindcă mereu cineva a făcut o greşeală. Apoi am schimbat câte ceva, iar aceasta ne-a adus victoria. În ultimele trei minute Jurevicus şi Fraseniuk au marcat coşuri importante, asta însemnând că au rămas concentraţi şi pe bancă. Am primit ajutor şi de la Csongi (Barabási) şi sunt foarte bucuros pentru acest lucru. Pustahvar a venit doar de curând în echipă, este un pic obosit după mutarea de la Mediaş, nu au fost zile uşoare pentru ei. În primele 20 de minute fiecare a vrut să arate că este mai bun, nu am jucat bine. Fiecare a vrut să marcheze. Apoi în partea a doua a meciului, când am jucat ca o echipă, s-a văzut şi pe tabelă, dar şi pe teren", a declarat Audrius Prakuraitis, antrenor BC Mureş. Pentru BC Mureş au evoluat: Mohammed 26 (4x 3), Barro 19, Martinic 14 (2x3), Fraseniuk 9 (1x3), Jurevicus 7 (1x3), Gajovic 5, Pustahvar 4 + 8 rec, Lázár 4, Barabási.