Succes la zece goluri diferenţă pentru City'us

Într-o partidă din etapa a XVIII-a a Ligii 1 la futsal, City'us Târgu-Mureş s-a impus categoric pe teren propriu, în faţa celor de la Clujana Cluj-Napoca, scor 12-2. Un meci la discreţia formaţiei noastre, singurul moment mai echilibrat fiind în minutul 7 al meciului, când oaspeţii au reuşit să revină de la 0-2 şi să egaleze. Scorul pauzei a fost 6-2 pentru târgumureşeni, diferenţa crescând la 10 goluri, la fluierul final. În această partidă, antrenorii Lucian Nicuşan şi Cosmin Gherman nu i-au avut la dispoziţie pe Fabio Aguiar (suspendat, după ce a primit al 4-lea cartonaş galben la Galaţi), Paulinho, Covaci şi Csoma. În locul lor au fost introduşi în lot 4 jucători tineri: Dobai Andras, Tamas Robert, Alex Pop şi Alex Şomodi. Aceştia au avut o evoluţie foarte bună, multe minute formaţia noastră jucând cu o linie din cei 4. Mai mult, Alex Pop a reuşit să puncteze în două rânduri, cu şuturi imparabile. Performerul celor de la City'us a fost spaniolul Mario Duque, autorul a 5 goluri, ultimul chiar cu o lovitură de cap, după o minge respinsă de portar. L-a urmat îndeaproape portughezul Paulo Ferreira, cu 4 goluri, cele din prima repriză cu şuturi puternice la colţul lung, din afara careului. Celelalte goluri au fost înscrise de Alex Pop (2) şi Liviu Ruxandari. City'us a început partida cu: Cătinean - P. Ferreira, Mimi Stoica, Cesar Ribeiro şi Mario Duque. Au mai evoluat: Carlao - Şomodi, Pop, Tamas, Dobai, Răducu, Ruxandari, Gherman, Ţipău. În urma acestei victorii, City'us acumulează 35 de puncte şi rămâne pe locul 3 al clasamentului. Surpriza etapei s-a produs la Sf. Gheorghe, unde Sepsi a învins cu 2-1 liderul Deva. Timişoara s-a impus greu la Iaşi, scor 3-1. Duminică, 21 februarie, de la ora 17.00, campionii revin în faţa propriilor suporteri, în partida restantă cu Muncitorul Reşiţa.