Cupa „Transilvania Cotraco" la minibaschet, la final

Zilele trecute Târgu-Mureşul a găzduit Cupa „Transilvania Cotraco" la minibaschet, iar sâmbătă, în Sala Sporturilor, au fost desemnaţi şi câştigătorii competiţiei. BC Laguna Bucureşti a cucerit ediţia a V-a a Cupei „Transilvania Cotraco" la minibaschet băieţi după ce a dispus în finală de formaţia germană Jahn Munchen-Rosenheim cu scorul de 41-22. Pe treapta a treia a podiumului a urcat CS U BT Cluj-Napoca, 34-29 cu CSU Ploieşti în finala mică. Neamţul Sebastian Hartmann de la Rosenheim a cucerit titlul de coşgeter, în timp ce Iannis Păduraru de la Laguna a ieşit MVP-ul finalei. La fete s-a impus Sportul Studenţesc Dan Dacian Bucureşti, 35-15 în finala cu Phoenix Galaţi. Pe locul trei a venit ICED Bucureşti, iar pe patru CNAM Dej. ICED a dat şi coşgetera competiţiei, Ana Bucur, iar MVP-ul finalei a fost desemnată Anisia Puşcaşu de la Sportul Studenţesc Dan Dacian. Cupa „Transilvania Cotraco" la minibaschet, a fost organizată de Primăria Târgu-Mureş, Sportlife şi ACS Gladius Târgu-Mureş, în parteneriat cu firma Cotraco.