Medicina Târgu-Mureş - victorie cu 3-0!

Miercuri s-au disputat două meciuri contând ca manşă tur din sferturile de finală ale Cupei României la volei feminin. Ştiinţa Bacău acum este ca şi eliminată de CSU Medicina CSŞ Târgu-Mureş, echipă care mai are nevoie de un singur set pentru a ajunge la turneul final de patru. La fel şi CSM Târgovişte, învingătoare la zero în faţa lui Dinamo Bucureşti, însă în acest caz returul se joacă pe terenul dinamovistelor. CS Volei Alba-Blaj şi CSM Bucureşti s-au calificat în Final Four încă din ianuarie. Rezultatele şi programul Cupei României la volei feminin: sferturi de finală, manşa tur (17 februarie 2016): CSM Lugoj - CS Volei Alba-Blaj 0-3 (meci jucat miercuri, 13 ianuarie 2016, la Blaj), Universitatea Cluj - CSM Bucureşti 0-3 (meci jucat joi, 14 ianuarie 2016, la Bucureşti), Ştiinţa Bacău - CSU Medicina CSŞ Târgu-Mureş 0-3 (21:25, 19:25, 16:25) şi CSM Târgovişte - Dinamo Bucureşti 3-0; sferturi de finală, manşa retur (9 martie 2016): CS Volei Alba-Blaj - CSM Lugoj 3-0 (meci jucat joi, 14 ianuarie 2016) - 6-0 scor general final, CSM Bucureşti - Universitatea Cluj 3-0 (meci jucat vineri, 15 ianuarie 2016) - 6-0 scor general final, CSU Medicina CSŞ Târgu-Mureş - Ştiinţa Bacău şi Dinamo Bucureşti - CSM Târgovişte. În sferturi se joacă tur-retur şi se califică mai departe echipa care câştigă cele mai multe seturi. Dacă setaverajul este egal la capătul celor două manşe, după meciul retur se joacă „set de aur" pentru stabilirea echipei calificate. Câştigătoarele se califică pentru Final Four, programat în perioada 9-11 aprilie 2016. Până la returul din Cupa României formaţia CSU Medicina CSŞ Târgu-Mureş va juca sâmbătă, 20 februarie, pe teren propriu, în sala UMF, de la ora 18.00, în compania echipei Volei Alba Blaj. Partida contează pentru etapa a 17-a a Diviziei A1 la volei feminin.