BC Mureş a început cu un eşec partea a doua a campionatului

Au început duelurile din grupa 1-6 a Ligii Naţionale de baschet masculin, iar CSM Oradea şi Steaua au debutat cu victorii. CSU Atlassib Sibiu - CSM CSU Oradea 79-83. Partidă extrem de echilibrată la Sibiu între CSU şi CSM Oradea. Gazdele au început şi au terminat în forţă, în timp ce bihorenii lui Cristi Achim au punctat mai mult în sferturile 2 şi 3. Astfel, la finalul timpului regulamentar, tabela arăta 72-72, dar Sibiul a pierdut dramatic în over-time. Gazdele aveau un punct avans cu 40 de secunde înainte de final, însă Markovic a forţat şi, după ce a întors scorul, Oradea n-a mai cedat victoria. Steaua - BC Mureş 83-66 (15-23, 32-10, 17-20,19-13). De un succes mult mai lejer a avut parte Steaua, în sala Mihai Viteazul din Bucureşti. După ce au cedat primul sfert în faţa lui BC Mureş, roş-albaştrii s-au impus în cel secund la 22 de puncte. Diferenţa de la pauză, 47-33, s-a dovedit decisivă pentru victoria cu 83-66 din final. BC Mureş: Mohammed 22 (1x3) + 10 reb + 6 ass, Barro 14 + 8 reb, Gajovic 10 (2x3), Martinic 9 (1x3), Lázár 6, Fraseniuk 2, Pustahvar 2, Jurevicus 1, Polyák, Daniel Popescu.