Înfrângere acasă cu Turcia în preliminariile EuroBasket 2017!

Naţionala feminină a ţării noastre a pierdut primul meci din grupa H a preliminariilor pentru EuroBasket 2017, 45-56 (28-29) cu Turcia, la Cluj-Napoca, înfrângere în urma căreia va ocupa locul al doilea, cu 5 puncte, lideră fiind Turcia, cu 9. După un prim sfert pierdut cu 12-19, baschetbalistele antrenate de Miroslav Popov l-au câştigat pe următorul, 16-10. Din păcate, după pauză, oaspeţii au trecut la cârma jocului,

impunându-se cu 15-12 şi 12-5, având două jucătoare în mare formă, Hollogsworth, autoare a 15 puncte şi Caglar, 17. Dintre baschetbalistele noastre pot primi o notă mai bună doar Mărginean, 12, Pascalău, 7, Stoenescu, 7 şi Părău, 6. Urmează o partidă importantă în economia grupei, miercuri seara, pe terenul echipei Bosnia-Herţegovina. O victorie le-ar menţine pe românce în cursa pentru calificarea în faza următoare, unde vor merge câştigătoarele celor nouă grupe şi şase echipe de pe locul secund.