ASA Târgu-Mureș - Pandurii 0-2. Gazdele au terminat meciul în 7 oameni!

Prima etapă a play-off-ului Ligii 1 s-a încheiat luni seara, la Târgu-Mureș, unde ASA a întâlnit pe Pandurii Tg. Jiu. Partida a fost una extrem de dificilă pentru brigada condusă de Sebastian Colțescu, care a eliminat nu mai puțin de patru jucători de la echipa gazdă și a acordat 13 cartonase galbene! Din păcate, despre meci nu sunt multe lucruri de spus, fotbalul fiind pe planul secund. Cu Adrian Pop pe bancă, George Ciorceri în tribună și Adrian Mutu pe teren, ardelenii au rămas în inferioritate numerică în minutul 31, când Țucudean a fost eliminat pentru cumul de galbene. Stăncioiu a avut două intervenții excelente în prima repriză, la loviturile libere executate de Nicoară și de Săpunaru. Nici Antal nu a reușit deschiderea scorului până la pauză, dar gorjenii au înscris imediat după pauză. La reluare, Vasiljevic a trimis în poartă din apropiere, în minutul 49, după reluarea aceluiași Antal. Nistor a trimis apoi pe lângă poartă, iar ASA a rămas în nouă jucători, după eliminarea lui Marius Constantin. În minutul 73, Mrzlak a scos un penalty, în duel cu Ivan Gonzales, iar Hora a stabilit scorul final, 2-0 pentru Pandurii, cu al 14-lea gol stagional. Gazdele au terminat în doar șapte jucători, după ce Voiculeț și Ramiro Costa au văzut direct cartonașul roșu. Echipa trimisă în teren de antrenorul interimar Adrian Pop: Stăncioiu - G. Matei, I. Gonzalez, M. Constantin, Pîrvulescu - Gorobsov, Voiculeț - L. Buș (69-Balaur), Mutu (46-R. Costa), Brandan (46-Dedov) - Țucudean. În celelalte două partide din play-off s-au consemnat rezultatele: Astra - Viitorul 2-0 (Găman 35, Alibec 88) și Dinamo - Steaua 1-1 (Bicfalvi 81/ Hamroun 10). ASA va întâlni în următorul meci, tot la Târgu-Mureș, luni, 14 martie, de la ora 20.30, formația Dinamo București.