BC Mureș se impune în confruntarea cu UBT Cluj-Napoca. Steaua câștigă după prelungiri la Oradea în turneul 1-6 al Ligii masculine de baschet!

CSM CSU Oradea a pierdut primul meci după patru etape din turneul 1-6 al Ligii Nationale de baschet masculin în fața echipei Steaua CSM Eximbank. După prelungiri, 82-84 (37-39, 72-72). Celelalte două partide s-au încheiat cu victorii ale gazdelor. Prin acest succes, formația bucureșteană s-a apropiat la un singur punct de orădeni, 45, față de 46. Urmează la o lungime UBT Cluj-Napoca, 80-87 (31-42) în deplasare, la BC Mureș, care are 42. SCM Universitatea Craiova a întrecut pe CSU Atlassib Sibiu la doua coșuri, 84-80 (37-41), acumulând 41 de puncte, cu două mai multe decât adversara sa. Pentru teamul de lângă Criș urmează un nou test dificil sâmbătă, la Cluj-Napoca. Steliștii vor juca la Sibiu, iar mureșenii în sala din Bănie.