Înfrângere la limită. Astra - ASA 1-0

În etapa a III-a a play-off-ului Ligii 1 Orange, ASA Târgu-Mureş a pierdut la Giurgiu, în faţa liderului Astra, 0-1, unicul gol fiind înscris de Teixeira, în minutul 50. Un meci bun, cu ocazii de poartă, bune şanse de gol pentru roş-albaştrii, dar decis de o pasă excelentă peste apărarea mureşenilor. În prima repriză, Ciolacu, N'doye şi Ţucudean au fost în faţa golului mult aşteptat, dar fie portarul advers, fie fundaşii s-au opus deschiderii scorului. Cea mai mare ocazie a fost cea a lui Ţucudean, şutul acestuia fiind blocat de Găman. De partea cealaltă, Astra a avut o bară, la şutul lui Boldrin. Debutul reprizei secunde aduce şi unicul gol. Alibec trimite o pasă excelentă, iar Teixeira, scăpat singur, înscrie la colţul lung, cu toată opoziţia lui Stăncioiu. Finalul meciului s-a jucat pe contre. Formaţia ASA a dominat, în căutarea egalării, dar fără succes. Jazvic nu l-a putut învinge pe S. Lung, din 6 metri, iar şutul lui Gabi Mureşan a fost respins în ultimul moment. Ţucudean a reuşit să înscrie, după ce l-a driblat şi pe portar, dar a fost semnalizat în off-side, decizia fiind una la limită. Astra - ASA 1-0, înfrângere pentru formaţia mureşeană, după un meci în care ar fi meritat poate mai mult. De notat, debutul tânărului jucător Lucian German, în vârstă de 19 ani, intrat în minutul 90, în locul lui N'doye. Antrenorul George Ciorceri i-a trimis în teren pe: Stăncioiu - G. Matei, Balaur, I. Gonzalez, Pîrvulescu - Jazvic, Mureşan, N'doye (90-German), Brandan (46-Dedov) - Ţucudean, Ciolacu (83-L. Buş). ASA rămâne pe locul 6, cu 20 de puncte şi va pregăti acum partida de pe teren propriu cu FC Viitorul, programată după jocurile echipei naţionale cu Lituania şi Spania. În celelalte două meciuri ale rundei a III-a din play-out s-au consemnat rezultatele: Viitorul - Steaua 1-3 şi Dinamo - Pandurii 1-1.