BC Mureş - Steaua 86-90. Roş-albaştrii au fost conduşi tot meciul, dar au revenit pe final

În etapa a şasea din faza a doua a sezonului regulat a LNBM, formaţia BC Mureş a pierdut la patru puncte diferenţă pe compania echipei Steaua, după a condus aproape tot meciul. Roş-albaştrii au trecut peste înfrângerea usturătoare de la Sibiu, iar la finalul primului sfert aveau un punct avantaj, 25-24. Fără mai mulţi jucători accidentaţi (Ivanovic, Gajovic, Frasenyuk), plus Martinic şi Pustahvar nereveniţi complet, echipa BC Mureş a înteţit ritmul în sfertul doi şi a pus un avantaj de cel mult opt puncte pe tabelă. Sfertul doi a consemnat şi debutul noului tigru, Montrael Scott, care din „două mişcări" şi-a creat loc în inima suporterilor alb-albaştrii: a marcat trei coşuri - unul de la distanţă - dar şi-a etalat rapiditatea extraordinară. Mohammed a reuşit două dunk-uri succesive, dar tripla cu fault (ratată) al lui Troupe a redus diferenţa dintre cele două echipe la trei puncte, 48-45. În sfertul al treilea BC Mureş a reuşit din nou să se desprindă la 9 puncte, dar bucureştenii au reuşit să revină la doar 5 până la ultima pauză. Ultimul sfert a început cu un run de 9-0 al steliştilor, tigrii nu au reuşit să penetreze coşul oaspeţilor timp de aproape 5 minute. S-a mers cap la cap, la 37:05 consemnându-se ultima egalitate după ce Marinovic - destul de şters până atunci - a reuşit să egaleze la 81 cu o aruncare de la mare distanţă. Următorul atac a consemnat o minge pierdută de Barro, una furată de Polyák şi o ratare trei contra unu al lui Mohammed. A fost momentul cheie al finalului de meci, Amis şi Troupe, precum două libere ale lui Nicoară, i-au adus pe oaspeţi în avantaj de 7 puncte cu 52 de secunde înaintea finalului de partidă. Martinic şi tripla lui Jurevicus a apropiat echipa mureşană la doar două puncte, dar din meci au mai rămas doar 3,3 secunde. Nicoară a mai marcat două libere şi Steaua a câştigat o partidă pe care „tigrii" au scăpat-o din deget în ultimele minute. BC Mureş - Steaua CSM Eximbank 86-90 (24-25, 24-20, 22-20, 16-25). „Nu avem nicio scuză. Trebuia să câştigăm meciul, dar două dintre faulturile mele nu au fost acordate corect. Şi ei au avut, dar nu jucăm la juniori. E foarte greu să joci în condiţiile astea", a spus Alhaji Mohamed. „Chiar a fost o victorie foarte importantă pentru noi, pe un teren greu, şi chiar sunt foarte fericit pentru această victorie", a declarat şi Titus Nicoară, completat de Porter Troupe: „Aveam nevoie de această victorie. E foarte greu să joci aici, aşa că suntem foarte mulţumiţi". Stelistul Porter Troupe a fost MVP-ul partidei, cu 25 de puncte, în timp ce, de la Mureş, Martinic a adunat cele mai multe puncte, 18. BC Mureş: Martinic 18 (1x3), Barro 15, Pustahvar 15 (1x3), Mohammed 11, Jurevicus 10, Scott 9 (1x3), Polyák 7 (1x3), Lázár 1. Steaua: Troupe 25 (6x3), Malesevic 20 (2x3), Nicoară 16, Marinovic 10 (2x3), Amis 7 (1x3), Cooper 6, Barac 4, Paul 2.