Buceschi, cea mai bună jucătoare a meciului cu Danemarca

România - Danemarca 32-25. Tricolorele au avut o evoluţie impresionantă în jocul cu Danemarca, în prim-plan fiind Eliza Buceschi. Jucătoarea lui Thuringer a reuşit o performanţă incredibilă: a marcat 11 goluri în meci, după ce, în minutul 47 avea procentaj 100%, 11 reuşite din 11 aruncări, fiind desemnată omul meciului de către organizatori, ţinând cont că a fost recuperată în ultimul moment. „Înainte cu o zi nici nu prea puteam să merg, însă am vrut să fiu pe teren alături de fete, am vrut să dau totul, am uitat de accidentarea pe care am suferit-o. Mi-am dorit extrem de mult să fiu aici şi mă bucur că am reuşit să joc şi să câştigăm", a spus Buceschi. Cristina Neagu nu a mai fost cea mai bună marcatoare, precum în meciul din sferturile Campionatului Mondial, atunci când a înscris 15 goluri. Şi-a trecut în cont doar 3 reuşite, celelalte marcatoare ale echipei lui Tomas Ryde fiind Manea (7), Elisei (5), Chiper (3), Chintoan (2) şi Brădeanu (1). Neagu a făcut diferenţa însă la alt capitol: a furnizat nu mai puţin de 11 pase decisive în prima repriză, participând astfel la 13 dintre cele 19 goluri marcate în primele 30 de minute, la capătul cărora scorul a fost 19-13.