România - Lituania 1-0

România a câştigat la limită primul amical din 2016, 1-0 cu Lituania, la Giurgiu, unicul gol al partidei fiind marcat în repriza a doua de debutantul Nicuşor Stanciu. Meciul a avut parte de un început confuz. Organizatorii au comis o gafă uriaşă, încurcând imnurile celor două ţări. Cu o formulă de echipă experimentală, în care s-au regăsit Măţel, Steliano Filip sau Florin Tănase, „tricolorii" au avut o prestaţie neconvingătoare în primele 45 de minute. Torje a fost primul care a încercat să ameninţe poarta oaspeţilor, cu un şut fără preluare, dar mingea a trecut pe lângă poartă. Apoi, Bogdan Stancu a marcat după o acţiune frumoasă a elevilor lui Anghel Iordănescu, dar reuşita sa a fost anulată pentru offside. Lituanienii au replicat pe finalul primei părţi, când Spalvis a executat înşelător o lovitură liberă de la marginea careului, Pantilimon a fost atent şi a respins. Chiar înainte de pauză, şutul deviat al lui Torje a trecut puţin pe lângă, iar Măţel a trimis tare peste poartă. După reluare, lovitura de cap trimisă de Moţi, după un corner executat excelent de nou-intratul Nicuşor Stanciu, a ocolit poarta. Abia intrat pe teren, Andrei Ivan a avut la rândul său şansa de a deschide scorul, dar a fost blocat de portarul lituanian Zubas, care a avut un reflex foarte bun. În minutul 65, Nicuşor Stanciu şi-a încununat debutul cu un gol superb - şut imparabil de la aproximativ

25 de metri - şi a confirmat că este într-o formă extraordinară. Reuşita stelistului avea să rămână singura reuşită a partidei. Până la final, un alt jucător al campioanei, Alin Toşca, şi-a făcut debutul în naţională, care acum aşteaptă duelul de la Cluj cu Spania, actuala campioană europeană.