Tricolorele au câştigat grupa din turneul preolimpic

România a terminat turneul preolimpic din Danemarca fără înfrângere. Duminică, a încheiat la egalitate - scor 23-23 - cu Muntenegru, cealaltă echipă calificată la Jocurile Olimpice. Tricolorele au câştigat grupa, graţie golaverajului superior. Cu Florina Chintoan principala marcatoare (6 goluri), tricolorele au preluat iniţiativa şi s-au distanţat la 7 goluri, 14-7. Handbalistele lui Dragan Adzic au replicat şi au redus din diferenţă până la pauză, 15-11. Deşi meciul nu avea nicio miză, ambele echipe fiind deja calificate la Rio, tricolorele au ieşit montate de la vestiar şi au continuat să controleze meciul până în minutul 49, 22-16. De atunci, însă, a urmat o perioadă de mai mult de 10 minute în care elevele lui Tomas Ryde nu au reuşit să marcheze, chiar dacă au jucat şi cu dublă superioritate numerică, după două eliminări de două minute suferite de adversare în decurs de câteva secunde. Muntenegru a profitat de lipsa de inspiraţie în atac a româncelor şi a restabilit egalitatea, 10 minute mai târziu, prin Despotovic. România ar fi putut câştiga, totuşi. Luciana Marin a marcat un gol spectaculos cu 3 secunde înainte de final, dar arbitrul nu l-a validat, întrucât fluierase întreruperea meciului pentru un time-out cerut de Tomas Ryde. S-a terminat 23-23, dar tricolorele s-au calificat la Jocurile Olimpice, după o pauză de 8 ani.