CSM Oradea - BC Mureş 73-64 (40-28)

În turneul 1-6 al Ligii Naţionale de baschet masculin, CSM Oradea rămâne în fruntea Ligii Naţionale de baschet. După trei înfrângeri în ultimele patru etape, jucătorii lui Cristian Achim şi-au recăpătat optimismul prin victoria obţinută pe teren propriu în faţa lui BC Mureş, scor 73-64. Doar primul sfert al întâlnirii a fost echilibrat, la finalul său scorul fiind 15-14. Până la pauza mare, orădenii s-au distanţat la 12 puncte, chiar dacă mureşenii au încercat să dea replica prin aruncări de la distanţă. BC Mureş a continuat seria coşurilor de 3 puncte, dar victoria gazdelor nu a putut fi pusă la îndoială. Tandemul Nuhanovic - Markovic a făcut spectacol, cu 31 de puncte reuşite împreună. CSM Oradea a ajuns astfel la patru victorii la rând în faţa rivalei din Târgu-Mureş, în actuala ediţie a Ligii Naţionale, şi rămâne lider cu 52 de puncte, cu două etape rămase de jucat. Mureşenii ocupă locul 5 în clasament cu 46 de puncte.