Premieră istorică pentru voleiul feminin românesc! CSM a câştigat Cupa Challenge!

CSM Bucureşti a câştigat primul titlu european din istoria clubului. "Tigroaicele" s-au impus şi în Turcia, contra lui Trabzon, scor 3-1. Voleibalistele pregătite de italianul Francois Salvagni făcuseră deja primul pas spre trofeul Challenge Cup, după 3-1 în tur, la Bucureşti, cu Trabzon. Succesul formaţiei din Capitală este primul din istoria voleiului feminin românesc. În semifinalele competiţiei, CSM a eliminat deţinătoarea trofeului, formaţia turcă Bursa BBSK, iar Trabzon a trecut de rusoaicele de la Zarechie Odintsovo. Înfiinţată în urmă cu nouă ani, CSM Bucureşti a disputat prima finală europeană din istoria sa, dar şi a voleiului feminin românesc, ultima medalie datând din 1974, când Dinamo Bucureşti a obţinut medalia de bronz în Cupa Cupelor. Challenge Cup este a treia competiţie valorică a continentului, după Liga Campionilor şi CEV Cup.