Steaua - ASA Târgu-Mureş 2-1. Autogol decisiv al lui Ivan Gonzalez

În ultima etapă a turului play-off-ului Ligii 1 Orange, ASA Târgu-Mureş a pierdut la limită, 1-2, jocul din deplasare cu Steaua. Victoria bucureştenilor a venit cu 6 minute înainte de final, în urma unei nefericite devieri în propria poartă, şutul lui Stanciu lovindu-l pe Ivan Gonzalez. Steaua a deschis scorul în prima repriză, în minutul 40, prin Popa, iar Brandan a adus egalarea în minutul 61, din penalty, după ce Costa a fost tras de tricou în careu. Cu M. Constantin, Voiculeţ şi Gorobsov reveniţi în primul 11, după expirarea etapelor de suspendare, târgumureşenii încercau să obţină un nou rezultat pozitiv în faţa Stelei. Meciul de pe Arena Naţională începe cu reluarea lui R. Costa, pe lângă poarta lui Niţă. Prima ocazie la poarta lui Stăncioiu vine în minutul 18, la lovitura liberă trimisă de Stanciu pe lângă poartă. În minutul 23, se petrece poate cel mai controversat moment al jocului. Pintilii, care avea un cartonaş galben, îl opreşte neregulamentar pe Gorobsov, pe o acţiune de contraatac. Centralul dictează fault, dar fără a-i acorda al doilea avertisment jucătorului stelist. Peste numai 1 minut, G. Matei respinge din apropierea liniei porţii şutul lobat trimis de Bawab. Cu 5 minute înainte de pauză, vine şi deschiderea scorului. Pierdem mingea la centrul terenului, Stanciu trimite o pasă peste apărarea noastră, iar Popa îl învinge pe Stăncioiu. ASA începe mult mai bine repriza secundă. În aceeaşi fază, şutul lui Mureşan este blocat de Tamaş, iar reluarea lui Voiculeţ este scoasă de sub bară de Niţă. În minutul 60, Ţucudean, singur în 6 metri, şutează dar mingea este blocată. La cornerul care a urmat, R. Costa este tras evident de tricou de Râpă, iar centralul dictează penalty. Brandan execută precis, sub bară, iar tabela de pe Arena Naţională arăta 1-1. Au urmat minute pe contre, în care formaţia noastră putea obţine mai mult de la acest meci. Ocaziile importante au lipsit, dar gazdele reuşesc să obţină toate cele 3 puncte, cu foarte mare noroc. În minutul 84, Stanciu pătrunde pe stânga, şutează în mijlocul careului, mingea îl atinge pe I. Gonzalez, loveşte bara şi intră în poartă. Înfrângere pe final, în urma unui nefericit autogol, într-un meci în care, cel puţin în partea secundă, ASA a pus mari probleme adversarei. Antrenorul George Ciorceri i-a folosit în acest meci pe: Stăncioiu - G. Matei, M. Constantin, I. Gonzalez, Borza - Mureşan, Gorobsov - R. Costa (71-Ciolacu), Voiculeţ, Brandan (79-L. Buş) - Ţucudean. Pentru formaţia ASA, urmează un nou joc în deplasare, luni 11 aprilie, de la ora 20.30, la Tr. Severin, în compania celor de la Pandurii, în prima etapă a returului play-off-ului Ligii 1 Orange.