SCMU Craiova - BC Mureş 96-99 „Tigrii", la o singură victorie de calificarea în semifinale

BC Mureş conduce cu 2-0 la general, în play-off-ul Ligii Naţionale de baschet, contra lui SCMU Craiova. Mureşenii au câştigat miercuri cu 99-96 (25-25, 26-23, 19-20, 13-15, 16 -13), după un nou meci decis în prelungiri. BC Mureş a făcut un pas imens spre semifinalele Ligii Naţionale: a câştigat şi meciul secund din play-off, în deplasare cu SCMU Craiova, şi mai are nevoie de o singură victorie pe teren propriu. Partida a început echilibrat şi după primul sfert scorul era egal, 25-25. La pauza mare, oaspeţii au intrat cu trei puncte avans, în special datorită aruncărilor de la distanţă ale lui Alhajji Mohammed. BC Mureş a rămas permanent în avantaj pe tabelă, însă nu a reuşit să se distanţeze decisiv. SCMU Craiova a revenit pe final şi a reuşit să împingă meciul în prelungiri, 83-83. Gazdele au început bine minutele suplimentare, însă ardelenii au câştigat până la urmă tot datorită aruncărilor de trei puncte. S-a terminat 99-96 pentru BC Mureş, care va găzdui luni, 25 aprilie, de la ora 18.00, cel de-al treilea meci al duelului cu SCMU Craiova, în care conduce cu 2-0 la general.