ASA Tg.-Mureş - Astra 1-4. Şumudică e la un punct de un titlu istoric

Astra s-a răzbunat pe ASA în etapa a 8-a din play-off-ul Ligii 1 la fotbal, după ce a pierdut în turul sezonului regulat cu 1-5, şi a câştigat pe Tran-Sil obţinând aproape sigur titlul de campioană al Ligii I. Astra s-a impus categoric luni seara pe terenul celor de la ASA Târgu-Mureş, scor 4-1. Giurgiuvenii au avut prima ocazie, în minutul 5, dar Alibec a trimis mult peste poartă, singur cu Stăncioiu. Replica a venit de la Pîrvulescu, care a şutat pe lângă. În minutul 29, Astra nu a mai greşit. Plecat de la limita offside-ului, Alibec a pătruns în careu şi a căzut dupăun duel cu Ivan Gonzales. Ca şi în meciul cu Steaua, Găman a transformat. Oaspeţii au început bine şi actul secund. Excelent găsit de Alibec, Teixeira i-a luat faţa lui Balaur şi l-a învins pe Stăncioiu. În minutul 74, gazdele au rămas în 10. Gabi Matei a fost eliminat pentru cumul de galbene, iar Alibec a majorat scorul, din pasa lui Daniel Niculae. Gorobsov a reuşit golul meciului, cu o super execuţie, dar scorul final, 4-1 pentru Astra, a fost stabilit de Florea, pe contraatac. Cu două etape înainte de final, Astra are 45 de puncte, cu şase în plus faţă de Steaua, şi mai are nevoie de un punct pentru a câştiga primul titlu de campioană. ASA este pe ultimul loc în play-off-ul Ligii 1, fără nicio victorie, având 22 de puncte. Pentru ASA au evoluat: Stăncioiu - G. Matei, Iván González, Balaur, Pârvulescu - Gorobsov, G. Mureşan - L. Buş (Ciolacu 46), Brandan, Borza (M. Constantin 46 / Feketics 74) -Ţucudean. Antrenor: George Ciorceri. Alte rezultate ale rundei a 8-a din play-off-ul Ligii 1 la fotbal: Steaua - Viitorul 3-0 şi Pandurii Tg. Jiu - Dinamo 0-0. În etapa a 9-a se dispută meciurile: Steaua - Pandurii (duminică, 01.05.2016), Viitorul - ASA şi Astra - Dinamo (luni, 02.05.2016).