Festival de goluri; Viitorul - ASA Tg.-Mureş 6-1

Viitorul a trecut cu scorul de 6-1 de ASA Târgu-Mureş, pe teren propriu, la Ovidiu, în penultimul meci al actualei stagiuni din play-off-ul Ligii 1 Orange. Fără 13 jucători din lotul de bază, accidentaţi, suspendaţi sau absenţi din varii motive, ASA Târgu-Mureş a suferit o înfrângere dură. Unicul gol al roş-albaştrilor a fost înscris de Dedov, în minutul 33. Pentru Viitorul au punctat I. Hagi (minutele 19' şi 25'), Boli (37'), C. Ganea (48'), Fl. Tănase (67' şi 90+2'). Forţat de împrejurări, antrenorul George Ciorceri a fost nevoit să-i titularizeze pe Candrea (la debutul în Liga 1 Orange) şi pe Feketics. Pe banca de rezerve au luat loc 4 jucători de la echipa secundă a clubului (R. Stoica, German, Kanyaro şi Păcurar) şi 2 de la formaţia de juniori B (Onul şi Şut, ambii născuţi în anul 1999). În repriza secundă, Răzvan Stoica şi Adrian Şut au fost introduşi pe teren şi au debutat şi ei în Liga 1 Orange. Pentru ASA au evoluat: Stăncioiu - L. Buş, Candrea, Muth, Borza - Gorobsov, Brandan - Dedov (75-A. Şut), Voiculeţ (57-German), Feketics - Ciolacu (46-R. Stoica). În ultima etapă a acestui sezon, duminică de la ora 21.00, pe Trans-Sil, ASA - Steaua. Totodată, etapa a IX-a din play-off-ul primei ligi din România a stabilit numele noii campioane a României. Aceasta este Astra Giurgiu, după ce Steaua a remizat, scor 1-1, cu Pandurii Târgu-Jiu! Este primul titlu al Astrei de campioană în întreaga istorie, formaţia pregătită în prezent de Marius Şumudică reuşind să mai câştige Cupa României în sezonul 2013/2014. În ultimul meci al rundei a IX-a din play-off formaţia Astra a învins Dinamo cu 4-2.