Simona Halep - Irina Begu, în sferturi la Madrid, 6-3, 0-6, 6-1

Simona Halep şi Irina Begu, din sferturile de finală ale turneului de la Madrid, la care Ion Ţiriac acordă premii în valoare de 4,7 milioane de dolari în competiţia feminină.

HALEP - BEGU 6-3, 0-6, 6-1

Aceasta a fost a patra întâlnire directă dintre cele două sportive, Simona impunându-se de fiecare dată până acum.

Puse faţă în faţă observăm că Simona şi Irina provin din aceeaşi generaţie. Irina este cu un an mai în vârstă decât Simona, cu 13 centimetri mai înaltă şi cu 7 kilograme mai grea.

În circuitul WTA, Simona a câştigat 11 trofee, în timp ce Irina doar două. Şi la capitolul premii din tenis lucrurile stau diferit, Simona depăşind pragul celor 11 milioane de dolari, pe când Irina a ajuns la 2,4 milioane de dolari.

În acest an, lucrurile au fost însă mult mai echilibrate. Simona a câştigat 369.932 de dolari, iar Irina 145.862 de dolari. Premiile de la Madrid nu au fost luate în calcul.

Totuşi, în clasamentul formei, ce ia în calcul doar rezultatele din 2016, se observă o diferenţă, Simona fiind pe locul 18, în timp ce Irina pe locul 50.