Steaua - BC Mureş 66-78. „Tigrii" conduc cu 2-0, în semifinalele Ligii Naţionale

BC Mureş a câştigat şi meciul secund din semifinala cu Steaua, în Liga Naţională. După înfrângerea la diferenţă de 19 puncte din prima partidă, „roş-albaştrii" au început în forţă disputa şi au condus cu 16-6. Nu au mai marcat însă deloc timp de trei minute, iar mureşenii au câştigat primul sfert la limită. Steliştii au forţat apoi până la pauza mare şi aveau 5 puncte avans la jumătatea partidei. Vicecampioana de anul trecut a revenit rapid - BC Mureş a trecut în avantaj spre finalul sfertului trei şi nu a mai cedat controlul partidei până la final. S-a încheiat 78-66 pentru ardeleni, care au dat şi MVP-ul meciului. Goran Martinic a semnat 26 de puncte şi 9 pase decisive. „Nu s-a terminat încă. Trebuie să menţinem acest ritm şi să jucăm cât de bine putem la Târgu-Mureş. Nu cred că este terminată lupta, trebuie să câştigăm încă un meci. Cu voia Domnului, vom reuşi", a comentat Martinic. „Încă nu s-a terminat, este 2-0 pentru noi, dar rămân periculoşi, formează o echipă bună. Trebuie să jucăm la fel şi sper ca la Târgu-Mureş să obţinem calificarea", a completat şi Goran Gajovic, jucător BC Mureş. Anul trecut, cele două echipe s-au întâlnit, de asemenea, în semifinale, iar BC Mureş a câştigat în minimum de meciuri. Acum, mureşenii conduc cu 2-0, iar seria se va muta la Târgu-Mureş. Următorul meci se va juca miercuri, 11 mai 2016, de la ora 18.00, în direct la Digi Sport 3.