BC Mureş - Steaua 75-72. „Tigrii" s-au calificat în finala Ligii Naţionale

BC Mureş va juca finala Ligii Naţionale de baschet masculin pentru al doilea an la rând. Mureşenii s-au calificat în ultimul act după ce au câştigat cu 3-1 seria cu Steaua. Meciul al patrulea s-a decis după prelungiri, echipa lui Szaszgaspar Barnabas reuşind să se impună cu 75-72. La fel ca şi anul trecut, mureşenii au învins Steaua în penultimul act şi vor avea o nouă şansă de a câştiga trofeul. În 2015, BC Mureş a pierdut finala cu CSU Asesoft Ploieşti, în trei meciuri. Gajovic, care a încheiat jocul cu 14 puncte, 4 recuperări şi 5 pase decisive, a făcut spectacol în startul celui de-al patrulea meci al seriei, iar gazdele au reuşit chiar să se distanţeze la un moment dat la 11 puncte. Bucureştenii au reuşit, însă, să revină, iar în sfertul trei, cel mai bun marcator al întâlnirii, Marinovic (18 puncte, 5 pase decisive), i-a adus pe roş-albaştri la conducere. Finalul a fost dramatic. În ultimele secunde ale sfertului patru, Martinic (8 puncte, 5 pase decisive) a ratat o aruncare de la distanţă, astfel că scorul a rămas egal, 62-62, şi s-a intrat în prelungiri. În cele cinci minute suplimentare, Gajovic a făcut din nou diferenţa. BC Mureş a condus cu 70-66, dar Steaua a venit la doar un punct. A fost, însă, momentul în care roş-albaştrii au gafat incredibil în apărare. Din repunere, Barro i-a pasat lui Fraseniuc, nemarcat de vreun adversar, iar acesta a finalizat prin slam dunk. Apoi, în ultimele secunde, Barro (15 puncte, 4 recuperări) a stabilit rezultatul final, 75-72. BC Mureş a câştigat astfel meciul patru al seriei şi cu scorul general de 3-1 s-a calificat în finala Ligii Naţionale. În ultimul act, BC Mureş va juca împotriva echipei CSM Oradea, care a trecut tot cu 3-1 de U Cluj.