City'us a învins Autobergamo Deva în meciul 2 al semifinalei Ligii 1 la futsal

Campionii de la City'us au trecut peste hopul de miercuri şi au învins cu 6-3 pe Autobergamo Deva, ducând disputa în partida a treia, scorul general fiind de 1-1. Spectatorii prezenţi în Sala Sporturilor din Târgu-Mureş au asistat la un meci spectaculos, între două echipe cu jucători care fac cinste acestui sport. Goluri, ratări monumentale, tensiune. Campionii au început excelent partida, cu gol în secunda 41. Cesar Ribeiro a reluat din apropiere în plasă şutul lui Paulo Ferreira. Adversara nu se dezmeticeşte şi Mimi Stoica înscrie golul de 2-0, tot din interiorul careului, în minutul 3. Pressing-ul agresiv al formaţiei noastre blochează orice tentativă de construcţie al devenilor. Meciul este întrerupt câteva minute, Carlao acuzând o durere puternică la cap, dar care nu l-a împiedicat să continue partida şi chiar foarte bine. Pe finalul reprizei, Autobergamo reduce din handicap, prin Tacot, care reia plasat peste Carlao, ieşit în întâmpinare, într-un moment în care oaspeţii au scos portarul pentru a forţa revenirea pe tabelă. Repriza secundă a fost una spectaculoasă. Târgumureşenii încep din nou în forţă, iar Szocs profită de o neînţelegere între jucătorii adverşi şi înscrie cu un şut puternic, fără speranţe pentru portarul Molina. Era minutul 26 şi City'us avea 3-1 pe tabelă. În minutul 31, Cesar Ribeiro face 4-1, la o fază la care oaspeţii au protestat la decizia arbitrilor de a fluiera lovitură indirectă, după ce Ignat ar fi atins a doua oară balonul în jumătatea proprie, în rol de portar-jucător. În urma protestelor, Cristi Matei este eliminat după ce primeşte al doilea cartonaş galben. În inferioritate numerică, Deva reduce din handicap prin Pânzaru, în minutul 33. Era 4-2 cu 7 minute înainte de final, iar oaspeţii scot din nou portarul, pentru a crea superioritate. Urmează minutele lui Carlao. Două goluri spectaculoase din propriul careu, care închid meciul. Brazilianul din poarta lui City'us îşi duce echipa spre o binemeritată victorie. Obadă reduce din handicap în minutul 36, iar până la final nimic nu se mai schimbă. City'us - Deva 6-3 şi campionii egalează disputa. Joi s-a jucat meciul decisiv. Echipa de start a lui City'us: Carlao - C. Ribeiro, F. Aguiar, M. Duque, P. Ferreira. Au mai jucat: Ruxandari, M. Stoica, Gherman, Covaci, Răducu, Szocs / Cataramă, Obadă, Tacot, Manya.