CSM Oradea - BC Mureş 85-79, în primul meci al finalei Ligii Naţionale

CSM Oradea a câştigat primul meci al finalei Ligii Naţionale cu BC Mureş, scor 85-79, iar diferenţa a fost făcută chiar în ultimul sfert, la începutul căruia, cele două rivale se aflau la egalitate. Ofensivele ambelor formaţii au funcţionat excelent în startul meciului, iar după primele 10 minute „tigrii" conduceau cu 29-25. În sfertul doi accentul s-a pus pe defensivă, astfel că ambele finaliste au reuşit doar câte 10 puncte, iar la pauză tabela indica un avans de 4 puncte pentru mureşeni, 39-35. Sfertul 3 s-a terminat 22-18 pentru CSM Oradea şi scorul înainte de ultimele 10 minute era egal, 57-57. Orădenii au intrat la conducere şi nu au mai irosit avantajul, cu cinci minute rămase din meci, unul în care cinci jucători au marcat cel puţin zece puncte. Cel mai bun marcator al întâlnirii a fost Goran Gajovic, de la oaspeţi, autor a 18 puncte. CSM Oradea s-a impus însă cu 85-79 şi conduce cu 1-0 la general. După primul meci al finalei, duelul dintre vicecampioanele ultimelor două sezoane a continuat tot la Oradea, luni (după închiderea ediţiei). Titlul îl ia echipa care ajunge prima la trei victorii.