CSM Oradea - BC Mureș 71-77. „Tigrii" au egalat situația în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin

Victorie uriașă pentru BC Mureș, în al doilea meci al finalei Ligii Naționale. Vicecampioana ultimei ediții s-a impus în deplasarea cu CSM Oradea și a restabilit egalitatea la general, scor 1-1. Mureșenii din Arena Antonio Alexe au început în forță. Au câștigat primele două sferturi și au avut un avantaj de 12 puncte la pauza mare. Baschetbaliștii antrenați de Cristian Achim au reintrat repede în cărți. Sfertul trei le-a revenit cu 23-16, dar gazdele nu au putut ține ritmul până la final. Chiar dacă s-au apropiat la două puncte, Alhaji Mohammed le-a stricat planurile. Americanul care a contribuit la ultimele trei titluri ale lui CSU Ploiești a ajuns la 20 de puncte și a fost cel mai bun marcator al partidei de la Oradea. BC Mureș s-a impus cu 77-71 și va disputa pe teren propriu următoarele două meciuri ale finalei. BC Mureș se poate apropia la un pas de trofeu sâmbătă, de la ora 20.00, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș, în direct la Digi Sport 2.