Formaţia ASA Feminin Târgu-Mureş a câştigat Cupa României!

Târgumureşencele de la ASA Feminin s-au impus în ultimul act al Cupei României la fotbal feminin, disputat la Hunedoara, în faţa campioanelor de la Olimpia Cluj, cu scorul de 2-1. Golurile au fost înscrise de Mădălina Boroş, în minutul 2, care a reluat în plasă mingea respinsă de portarul advers, după şutul lui Bradic şi Goder Brigitta, în minutul 18, cu o execuţie superbă dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, lateral stânga. Pentru clujence egalase Lunca, în minutul 15. Până la finalul jocului nu s-a mai înscris, partida fiind una intensă, cu cele de la Olimpia încercând să revină pe tabelă. Dar, cu o apărare exactă, târgumureşencele au reuşit să-şi menţină avantajul şi să aducă trofeul acasă. Pentru ASA au evoluat: Părăluţă - Roca, Gorea, Jahn, Goder, Sarosi (60-Meleacă), Sandu (90-Tămaş), Barabasi, A. Boroş, M. Boroş, Bradic (84-Denes). „Sunt foarte fericită! E primul meu trofeu de când am venit la Târgu-Mureş", a spus la final sârboaica  Biljana Bradic, „decarul" de la ASA, una dintre cele mai bune jucătoare de pe teren. Andrea Părăluţă, portarul echipei ASA Târgu-Mureş şi al naţionalei României, a făcut o partidă mare. Andreea şi-a salvat echipa în câteva rânduri, contribuind din plin la cucerirea trofeului. „Fetele au fost astăzi fantastice. Nu pot exprima în cuvinte ceea ce simt. E cea mai mare bucurie de când joc fotbal. Vreau să simt ceea ce simt

acum şi la toamnă, când sperăm să obţinem calificarea cu echipa naţională la Campionatul European", a spus Andreea Părăluţă. Cupa României câştigată la Hunedoara este al treilea trofeu din istoria echipei, după titlul de campioană şi prima cupă, ambele cucerite în 2010. Felicitări componentelor lotului şi staff-ului tehnic pentru această performanţă deosebită!