România - Ucraina 3-4, într-un amical disputat la Torino

România a cedat cu Ucraina, în penultimul meci-test disputat înainte de Euro, scor 3-4. Tricolorii au început bine amicalul de la Torino. Torje l-a surprins pe Piatov cu un șut de la distanță și a deschis scorul. Reprezentativa lui Fomenko a revenit în joc în minutul 43. Centrarea lui Shevchuk a fost finalizată de Zozulya. Românii au fost de nerecunoscut după pauză. Cu doar două goluri primite în preli-minarii, jucătorii antrenați de Anghel Iordănescu au scos de trei ori mingea din poartă într-un sfert de oră. Zinchenko a profitat de gafa lui Chiricheș (48) și a dus-o pe Ucraina la conducere. Tătărușanu a respins șutul lui Shevchuk (53), dar nu a mai putut interveni la execuția lui Konplyanka (56). Imediat după, Maxim a greșit o pasă la mijlocul terenului și Yarmolenko a făcut 4-1 (59). Cu un sfert de oră înainte de final, Denis Alibec a redus din proporțiile scorului. Atacantul Astrei a înscris din lovitură liberă. Nicușor Stanciu a readus speranțele la un rezultat pozitiv - a plasat perfect mingea lângă bară, cu un șut din marginea careului (85). Nu a mai fost timp de încă o reușită și Ucraina s-a impus cu 4-3.