Finala Ligii Naționale de baschet masculin, în meci decisiv!

BC Mureș a amânat deznodământul finalei Ligii Naționale de baschet masculin, după 79-70 pe teren propriu cu CSMU Oradea. Campioana României se va decide în meciul cinci al finalei Ligii Naționale. BC Mureș a egalat la doi scorul general în duelul cu CSMU Oradea, după victoria în fața propriilor suporteri. Calificat la Jocurile Olimpice, înotătorul târgumureșean Norbert Trandafir a fost cel care a oferit angajamentul de start. Gazdele au intrat în avantaj după primul sfert, cu 17-15. În actul secund, muntenegreanul Goran Martinic a fost singurul marcator din primele trei minute, iar BC Mureș s-a distanțat. A fost 43-29 la pauza mare, însă orădenii au redus din diferență în următoarele zece minute. Cu americanul Sean Barnette în mare formă, marcator a 20 de puncte, oaspeții s-au apropiat la cinci puncte pe final (63-58), dar victoria le-a revenit târgumureșenilor, cu 79-70. „Cum am mai spus-o de multe ori, este o finală foarte echilibrată. Din păcate, în meciul trei am comis niște greșeli în debutul partidei, unde am primit 17 puncte pe tranziție", a declarat la final Szaszgaspar Barnabas, antrenorul lui BC Mureș. Pentru BC Mureș au punctat: Martinic 18 (1x3), Gajovic 17 (4x3), Pustahvar 12 (3x3), Barro 9 + 10 rec, Mohammed 9 (2x3) + 8 ass, Polyák 8 (1x3), Fraseniuk 5 (1x3), Lázár 1. CSM Oradea: Barnette 20 (1x3), Mandache 15 (3x3), Zupan 13 (3x3), Franklin 9, Tibirna 5 (1x3), Zeno 4, Pașca 2, Lucic 2. Meciul decisiv al finalei se va disputa la Oradea, joi, 2 iunie 2016, de la ora 19:00, în direct la Digi Sport 2.