Tricolorele s-au calificat la Campionatul European

Naţionala feminină de handbal a României şi-a asigurat calificarea la Campionatul European din 2016, miercuri seara, după ce a învins formaţia Lituaniei cu scorul de 34-24 (20-11), la Kaunas, în penultima etapă a grupei preliminare 1. Tricolorele, fără vedetele Cristina Neagu şi Oana Manea, s-au impus clar, la o diferenţă de zece goluri, asigurată încă din prima repriză (20-11 la pauză). În celălalt meci al grupei, Norvegia a dispus de Belarus în deplasare cu 32-22, obţinând de asemenea calificarea la turneul final din decembrie, găzduit de Suedia. În clasament, pe primul loc se află Norvegia, cu 8 puncte, urmată de România, 8 puncte, Belarus, 4 puncte, Lituania, 0 puncte. Primele două clasate se califică la turneul final. Ultimele meciuri se vor juca pe 4 iunie: România - Belarus (la Piatra Neamţ) şi Norvegia - Lituania.