Albania-Elveţia 0-1.

Elveţia a început Euro 2016 cu o victorie, 1-0 în faţa debutantei Albania, într-un meci disputat la Lens, contând pentru grupa A, din care face parte şi România. A fost, însă, un succes cu emoţii pentru echipa pregătită de Vladimir Petkovic, în ciuda faptului că albanezii au jucat mai mult de o repriză în inferioritate numerică, după eliminarea căpitanului Lorik Cana. Lucrurile nu se anunţau deloc complicate pentru următoarea adversară a „tricolorilor". După doar patru minute şi 21 de secunde, Fabian Schar a profitat de o ieşire greşită a lui Etrit Berisha la un corner şi a deschis scorul, cu o lovitură de cap. S-a terminat 1-0 pentru Elveţia, care va întâlni România în etapa a doua din grupa A. Meciul va avea loc pe 15 iunie, pe Parc des Princes, la Paris, în timp ce Albania va juca împotriva gazdei Franţa, pe Stade Velodrome din Marsilia.