Anghel Iordănescu: „Dacă marcam și golul 2, lămuream lucrurile. (…) Din păcate, am cedat fizic. (…) Este firesc să facem câteva schimbări."

După ce România a obținut un punct, în urma meciului cu Elveția, încheiat cu scorul de 1-1, selecționerul Anghel Iordănescu a spus că a fost forțat să facă două schimbări și a anunțat că va face anumite schimbări în „primul 11" înaintea ultimul meci din Grupa A, cel cu Albania. „Aș vrea să spun că au fost două reprize distincte. Prima a fost bună, am și reușit să marcăm, am avut multe momente bune, am reușit să ne mai creăm și alte situații. Proabil că, dacă reușeam să marcăm și golul 2, jocul se rupea, se închidea și, din punctul ăsta de vedere, lămuream lucrurile. În repriza a doua au reușit să preia initiațiva, ne-a destabilizat acel gol, dar trebuie să spun că am fost forțați să facem și două schimbări. Am avut o cădere la mijlocul terenului, le-am spus jucătorilor la pauză să nu facă pasul înapoi, să nu ne retragem și să punem probleme în atac. Din păcate, am cedat fizic, dar dorința de a veni cu forțe proaspete în ceea ce privește atacul a fost schimbată de acele modificări forțate. Era firesc să facem câteva schimbări în echipa de start, pentru că trebuia să venim cu forțe proaspete. Am mizat pe asta și ne-a ieșit în prima repriză, dar ei au avut mai multă forță de joc în repriza a doua. Am vrut să-l menajăm pe Stanciu, să-l protejăm, pentru că a fost sub o presiune incredibilă la meciul cu Franța. În orice caz, suntem la mâna noastră cu Albania și un joc bun ne poate îndeplini dorințele", a declarat Anghel Iordănescu.