România - Albania 0-1. RUŞINOS! Tricolorii au evoluat penibil şi au fost eliminaţi de la Euro 2016!

Victoria reprezenta singura variantă a tricolorilor pentru a mai spera la o calificare în „optimile" lui Euro 2016. Numai că una a fost dorinţa noastră a tuturor, şi chiar speranţa, şi alta evoluţia din teren a elevilor lui Anghel Iordănescu. Forţat de accidentările lui Pintilii, poate cel mai bun tricolor de la acest Euro, a lui Raţ şi Steliano Filip, selecţionerul a inovat cu Măţel pe stânga şi l-a trimis în atac pe Alibec. Meciul părea a începe aşa cum ne aşteptam, adică cu tricolorii în atac. Şutul lui Stanciu, din minutul 3, a fost cel care a dat speranţă celor peste 10.000 de suporteri prezenţi pe „Stade de Lyon". Apoi, Hoban şi Stancu au avut şi ei ocazii de a deschide scorul, cea a atacantului fiind şi cea mai mare a noastră din întreg meciul! Încet-încet, însă, albanezii s-au regrupat, au echilibrat balanţa la mijlocul terenului şi au început să „are" zona din faţa careului lui Tătăruşanu. După ce Lenjani a ratat uluitor din şase metri deschiderea scorului, Tătăruşanu a blocat la fix şutul lui Memushaj din minutul 35. În tot acest context, Alibec, la prima fază în care a primit o minge şi se afla în careul albanezilor, a încercat un „călcâi", dar a uitat probabil că nu se află la un meci de Liga 1, ci la unul de Euro. La pauză, Iordănescu a făcut ce trebuia, poate, să facă de la început. L-a scos pe inexistentul Prepeliţă şi i-a dat şansa lui Sânmărtean să se afirme. În minutul 55, am mai primit o lovitură. Alibec s-a accidentat grav, astfel că în locul lui a intrat Torje iar jocul s-a mai animat, dar nu suficient şi pentru a crea panică în careul lui Berisha. Meciul se putea schimba în minutul 71, atunci când excelent găsit de Stanciu cu o pasă în careu, Săpunaru a fost oprit eronat din acţiune pe motiv de ofsaid. N-a fost 1-1, dar nici asta nu i-a ambiţionat pe jucătorii noştri, care au terminat în genunchi un meci contra unei naţionale care nu mai câştigase niciodată un meci la un Euro. România a pierdut astfel ruşinos cu Albania şi iese pe uşa din dos de la acest turneu final. România - Albania 0-1 (Sadiku 43). ROMÂNIA: Tătăruşanu - Săpunaru, Chiricheş, Dr. Grigore, Măţel - Prepeliţă (Sânmărtean 46), Hoban - Adi Popa (Fl. Andone 68), N. Stanciu, Stancu - Alibec (Torje 57). Selecţioner: Anghel Iordănescu.

Elveţia - Franţa 0-0. Ambele echipe s-au calificat în optimile de finală

În celălalt meci din Grupa A naţionalele de fotbal ale Franţei şi Elveţiei au încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul care s-a jucat duminică pe stadionul „Pierre Mauroy". Rezultatul a convenit ambelor echipe. Franţa, gazda competiţiei, deja calificată în optimi de finală înaintea acestui meci, a încheiat grupa pe primul loc, cu 7 puncte, iar Elveţia, pe poziţia secundă, cu 5 puncte. Naţionala Elveţiei a trecut pentru prima oară de faza grupelor la un Campionat European, la a patra sa participare. În optimi de finală, Franţa va întâlni pe 26 iunie, la Lyon, o echipă clasată pe locul 3 în Grupa C, D sau E. Elveţia va juca pe 25 iunie, la Saint-Etienne, cu formaţia clasată pe locul 2 în Grupa C.