Anglia - Islanda 1-2. Eurexit! Nordicii au produs una dintre cele mai mari surprize din istorie

Islanda a reuşit una dintre cele mai mari surprize din istoria campionatelor europene: aflată la prima prezenţă la un turneu final important, a câştigat şi primul meci eliminatoriu, învingând Anglia cu 2-1, şi calificându-se în sferturile de finală ale competiţiei, acolo unde se va duela cu Franţa. Meciul a avut un debut incredibil. Pentru prima oară în istoria campionatelor europene două echipe implicate într-o partidă marchează în primele 6 minute. Rooney a deschis scorul în minutul 4, după un penalty făcut de portarul Halldorsson, în urma unui duel cu Sterling. Două minute mai târziu, Sigurdsson a egalat, după un aut executat în careul englezilor, care a fost prelungit pe spate de Arnason. În minutul 18, Sigthorsson i-a adus pe nordici în avantaj, după ce a profitat de o gravă greşeală comisă de Joe Hart. Finalul meciului i-a găsit pe englezi în careul islandezilor, dar britanicii nu au reuşit golul egalizator. Astfel, Anglia rămâne fără un duel câştigat în fazele eliminatorii în ultimii 10 ani. La Mondialul din Germania din 2006, Beckham marca singurul gol al meciului cu Ecuador. Alte rezultate din optimile de finală de la EURO 2016: Elveţia - Polonia 1-1 (4-5), Ţara Galilor - Irlanda de Nord 1-0, Croaţia - Portugalia 0-1, Franţa - Irlanda 2-1, Germania - Slovacia 3-0, Ungaria - Belgia 0-4, Italia - Spania 2-0.